Mexico Citystä Cortezinmerelle – kulttuuri- ja luontomatka
Lähde unohtumattomalle matkalle Mexico Cityn sykähdyttävästä kaupunkielämästä Cortezinmeren rauhoittaviin maisemiin! Reitillä koet värikkään metropolin moninaisen kulttuurin, Teotihuacanin historialliset aarteet sekä upean merenalaisen elämän Baja Californian rannikon turkoosien vesien äärellä. Tämä matka vie sinut hiljaisten hiekkarantojen äärelle — elämyksiä unohtamatta.
- Matka on tarkoitettu luontodiggareille ja seikkailuhenkisemmälle matkaajalle.
- Matkalla viihtyisät majoitukset mukaanlukien pari yötä glamping majoituksessa.
KYSY MATKASTA
Matka-asiantuntija
Miia Vilppula
Kuvia matkalta
Bienvenidos! Tervetuloa Meksikoon! Kuljetus lentokentältä historiallisessa keskustassa sijaitsevaan hotelliin.
Majoitus: Gran Hotel Ciudad de Mexico
Mexico Cityn historiallinen keskusta, Centro Histórico, on kaupungin sydän täynnä upeaa arkkitehtuuria, historiaa ja kulttuuria. Alueella sijaitsevat monet Meksikon tärkeimmistä nähtävyyksistä, kuten Zócalo-aukio, joka on yksi maailman suurimmista aukiosta, sekä Kansallinen palatsi ja Metropolitan-katedraali. Kävelykierroksella voit ihailla upeita kolonialistisia rakennuksia, muinaisia atsteekkitemppelien raunioita ja nykyaikaisia kaupunkielämän elementtejä.
Historiallinen keskusta tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden sukeltaa Meksikon rikkaaseen historiaan ja kulttuuriin, ja siellä tapahtuu jatkuvasti, niin paikallisten kuin matkailijoiden keskuudessa.
Markkinaretki vie sinut värikkäille toreille, joissa tuoksuvat tuoreet hedelmät, mausteet ja perinteiset meksikolaiset ruoat. Voit maistella muun muassa erilaisia tacoja, tamaleja, salsaa ja muita herkkuja, jotka heijastavat Meksikon monimuotoista ruokakulttuuria. Paikallisten myyjien ja kokkien seuraamana pääset oppimaan ruoan valmistuksen saloja ja nauttimaan aidosta makuelämyksestä.
Sisältyy: Aamiainen
Majoitus: Gran Hotel Ciudad de Mexico
Aamulla vierailu noin 50 kilometrin päähän kohti Teotihuacania, muinainen kaupunk, joka oli aikoinaan Amerikan suurin. Saavuttuasi tutustut mm. Aurinkopyramidiin ja Kuupyramidin temppeliin. Osalle pyramideista voi vielä kiivetä ihailemaan maisemia ja tutkia historiallisia raunioita, jotka kertovat kiehtovia tarinoita menneiltä ajoilta. Opas kertoo sinulle alueen historiasta ja sen merkityksestä muinaisille sivilisaatioille.
Lisämaksusta mahdollisuus aikaisen aamun kuumailmapallolentoon Teotihuacanin yllä. Uskomaton kokemus.
Sisältyy: Aamiainen
Majoitus: Gran Hotel Ciudad de Mexico
Aamiaisen jälkeen kuljetus lentokentälle, josta lento La Paziin. Saapuessa kuljetus hotellille, seikkailu Baja Californiassa voi alkaa!
Sisältyy: Aamiainen, illallinen
Majoitus: Hotel Catedral La Paz
Tänään suuntaat Isla Espíritu Santolle ja Camp Ceciliin. Aamiaisen jälkeen vierailu varustevarastolla hakemassa snorklausvälineet ja märkäpuvun, ja sitten on aika nousta veneeseen ja lähteä kohti Cortezinmerta. Camp Cecil sijaitsee Isla Espíritu Santolla, joka on osa kansallista meripuistoa ja UNESCO:n maailmanperintöaluetta. Sen vesissä elää valaita, delfiinejä, valashaita, merikilpikonnia, rauskuja ja värikkäitä trooppisia kaloja.
Saari on täydellinen paikka myös lintubongareille, sillä sieltä löytyy sinijalkasuulia, haikaroita, jalohaikaroita ja keltajalkalokkeja. Maisemat ovat vaikuttavat, jylhiä kallioita, upeita hiekkarantoja, laavamuodostelmia ja kallioon hakattua kalliotaidetta, jonka ovat jättäneet jälkeensä alueen alkuperäiskansat. Saarelta löytyy myös harvinainen babisuri (kissaa muistuttava pesukarhueläin), jota ei tavata missään muualla maailmassa.
Päivän aikana voit tehdä juuri sitä mitä haluat: meloa, snorklata, patikoida, uida merileijonien kanssa, SUPpailla, tarkkailla lintuja tai vain rentoutua ja tutkia laguuneja ja hiljaisia rantoja.
Tiedossa on ikimuistoisia luontoelämyksiä ainutlaatuisessa ympäristössä!
Sisältyy: Täysihoito + aktiviteetit
Majoitus: Camp Cecil de la Isla
Edessä on uusi seikkailuntäyteinen päivä! Ehkä suppaat merikilpikonnien rinnalla, snorklaat merileijonien kanssa tai näet vilauksen valaista. Mitä tahansa päivä tuokaan tullessaan, voit olla varma, että siihen kuuluu myös erinomaista ruokaa ja juomaa!
Sisältyy: Täysihoito + aktiviteetit
Majoitus: Camp Cecil de la Isla
Tänään palaat Camp Cecilin saarelta mantereelle uimaan valashaiden kanssa. Näillä lempeillä jättiläisillä on lempinimensä syystä: ne voivat kasvaa jopa 18 metrin pituisiksi ja painaa 15 tonnia. Itse asiassa valashai on maailman suurin kala. Nämä rauhalliset jättiläiset syövät vain planktonia eli ihmisille ei ole mitään pelättävää! Valashait viihtyvät alueella yleensä huhtikuusta lokakuuhun, joten muina kuukausina teemme toisen luontoaktiviteetin.
Iltapäivällä palaat Hotel Catedraliin La Pazissa. Illallinen nautitaan paikallisessa ravintolassa, ja sen jälkeen voit alkaakin unelmointi seuraavan päivän uskomattomista elämyksistä Magdalenanlahden harmaavalaitten parissa.
Sisältyy: Täysihoito + aktiviteetit
Majoitus: Hotel Catedral La Paz
Tänään suuntaat kohti Magdalenanlahtea , joka on suurin märkäalueiden ekosysteemi Baja Californian länsirannikolla ja yksi tärkeimmistä Pohjois-Amerikassa. Maailman luonnonsäätiö WWF pitää aluetta yhtenä Meksikon merkittävimmistä rannikkoekosysteemeistä. Lahti on harmaavalasten pääsynnytyspaikka, ja tammikuusta maaliskuuhun siellä on mahdollista nähdä suuria määriä valaita, mukaan lukien äitejä ja poikasia.
Magdalenanlahdelta löytyy myös mangrovemetsiä, suojarantoja ja hiekkadyynisaaria, jotka kaikki yhdessä tekevät alueen maisemista ja biologisesta monimuotoisuudesta ainutlaatuisen.
Tänään ajomatka noin 4,5 tuntia Magdalenanlahdelle, lounaan nautitaan paikallisessa ravintolassa ja sitten veneretki voi alkaa tapaamaan näitä upeita harmaavalasemoja, poikasia, nuoria pareja ja leikkisiä uroksia. Illan päätteeksi illallinen.
Sisältyy: Täysihoito + aktiviteetit
Majoitus: Mar y Arena
Aamiaisen jälkeen lähdet vielä veneretkelle tapaamaan näitä upeita valaita. Sen jälkeen matka jatkuu kohti Todos Santosia. Majoituttuminen kauniisiin Los Colibris Casitas -bungaloweihin, joista on upeat merinäköalat, ja illalla herkullinen illallinen.
Sisältyy: Täysihoito + aktiviteetit
Majoitus: Los Colibris Casitas
Aamun alkaa herkullisella meksikolaisella aamiaisella ennen Todos Santosin kävelykierrosta. Todos Santosilla on rikas ja monipuolinen historia: varhaisista lähetyssaarnaajista sokerikauden kukoistukseen ja nykyiseen taiteilijakoloniaan, maatalouskeskukseen sekä surffauskohteeseen. Kierroksella tutustut moniin historiallisiin taloihin ja rakennuksiin, ja kuulet kiehtovia tarinoita niihin liittyvistä maailmantapahtumista ja värikkäistä persoonista, jotka ovat muokanneet kaupunkia vuosien varrella.
Todos Santos tunnetaan myös ruokamaailman paratiisina, eikä Baja California Surin suurinta kulinaarista lahjaa, kalatacoa, voi löytää paremmasta paikasta. Kävelykierroksen jälkeen lähdet taco-kierrokselle, jossa maistat paikallisten suosikkipaikkojen herkkuja: kalatacoja sekä muita tacoja, joissa hyödynnetään alueen antimia niin maalta kuin mereltä. Saatat törmätä myös useisiin erilaisiin ceviche-tyyppeihin!
Illalla paikallinen kokki Iker Algorri, joka on myös "Cooking Adventures in Baja California Sur" -kirjan kirjoittaja ja Los Colibris Casitasin keittiömestari, vetää hauskan meksikolaisen ruoan valmistuskurssin. Kurssilla painotetaan hauskanpitoa, täydellisen margaritan valmistamista sekä taitoa loihtia unohtumattomia meksikolaisia ruokia Ikerin ruoanlaittofilosofian "Yksinkertaisuuden loisto" mukaisesti.
Sisältyy: Aamiainen
Majoitus: Los Colibris Casitas
Vapaa päivä Todos Santosissa tai seikkailuhaluisille vaikka surffitunti Playa Los Cerritosilla.
Sisältyy: Aamiainen
Majoitus: Los Colibris Casitas
Kuljetus Cabo San Lucasin lentokentälle ja lento Yhdysvaltojen kautta Suomeen.
Sisältyy: Aamiainen
Saapuminen Helsinkiin.
Hotelli sijaitsee Zócalolla, Mexico Cityn pääaukiolla, aivan kaupungin historiallisessa keskustassa kävelymatkan päässä presidentin palatsista, jonka seinämaalaukset ovat Diego Riveran käsialaa. Chapultepecin linnan kauniit puutarhat ovat myös vain lyhyen ajomatkan päässä. Gran Hotel Ciudad de Mexico tarjoaa historiallista arkkitehtuuria, upeat näkymät kaupunkiin, gourmet-ravintolan ja ilmaisen Wi-Fi:n. Hotellin vieraat voivat nauttia tunnetusta meksikolaisesta ruoasta kolmessa eri ravintolassa. Saatavilla on myös pesulapalvelut ja kuntosali. Hotellin huoneista löytyy minibaari, tv ja työpöytä.
Hotel Catedral La Paz sijaitsee keskeisellä paikalla malecon -rantakadun lähellä. Hotelli tarjoaa viihtyisästi sisustettuja huoneita, jotka on varustettu televisiolla, tallelokerolla, työtilalla, kahvinkeittimellä ja hiustenkuivaajalla. Hotellin ravintola tarjoaa paikallisia herkullisia mereneläviä. Palveluihin kuuluu internet, ulkouima-allas ja pysäköintimahdollisuus.
Espíritu Santo -kansallispuisto Cortezinmerellä on osa UNESCO:n maailmanperintökohdetta ja yksi maailman parhaista paikoista merieläinten tarkkailuun. Alueen kirkkaissa vesissä elävät valaat, delfiinit, valashait, merikilpikonnat, rauskuparvet ja lukuisat värikkäät trooppiset kalalajit. Saarta ympäröivillä rannoilla ja taivaalla viihtyy myös upea valikoima lintuja, kuten sinijalkasuulat, punahaikarat, harmaahaikarat ja keltajalkalokit. Camp Cecil tarjoaa laadukasta glamping-majoitusta tilavissa kupoliteltoissa, joissa on oikeat sängyt vuodevaatteilla, pyyhkeet, kylpypyyhkeet ja ulkotuolit. Leirin oma ravintola, Espíritu Xantus Café, hemmottelee päivittäin herkullisilla aterioilla, ja tietenkin päivittäisellä happy hourilla. Mukavuuksiin kuuluvat myös aurinkolämmitteiset suihkut ja kompostikäymälät.
Mar y Arenan cabañat ovat betonipaalujen varaan rakennettuja rustiikkisia mökkejä ja tarjoavat täydellisen paikan rentoutua Tyynenmeren lempeässä tuulessa ja ihailla upeita auringonlaskuja omalta terassilta. Cabañoissa on ilmastointi sekä oma terassi tai parveke. Lisäksi hotellilta löytyy internetyhteys. Hotellin meren äärellä sijaitseva ravintola tarjoilee tuoreisiin raaka-aineisiin perustuvia meksikolaisia ja mereneläviin painottuvia annoksia, esimerkiksi suussasulavia katkarapufajitaksia. Palveluihin kuuluvat myös pyykinpesu, huonepalvelu, ilmainen pysäköinti, baari ja tilava aurinkoterassi, jossa voit rentoutua auringonlaskun aikaan.
Boutique-hotelli Los Colibris Casitas on suunniteltu luonnonystäville ja jokaisesta huoneesta avautuu upea näkymä Tyynellemerelle sekä takana näkyy Sierra de la Lagunan vuoristo. Hotelli kantaa ylpeänä Desplastifícaten 5 kilpikonna -sertifikaattia, mikä tarkoittaa, että he ovat kokonaan luopuneet kertakäyttömuovista, kompostoivat ja kierrättävät aktiivisesti. Hotelli toimii aurinkoenergialla, ovat hiilineutraaleja ja tekevät myös aktiivista hiilidioksidin suoraa talteenottoa yhteistyössä Tomorrow’s Air -kumppaneidensa kanssa. Los Colibris sijaitsee vain 15 minuutin kävelymatkan päässä lähes autiolta rannalta ja 5 minuutin ajomatkan päässä Todos Santosin viehättävistä ravintoloista, taidegallerioista ja putiikeista.
ESIMERKKIOHJELMA
13 päivää, perillä 11 yötä
Alk. 5 970 €/hlö
Räätälöidyn matkan hinnat ovat aina alkaen-hintoja. Esimerkkipakettien hinnat on laskettu kahden samassa huoneessa majoittuvan matkustajan mukaan, kun matkustetaan edullisimpana sesonkina.
Räätälöidyn matkan hintaan vaikuttavat aina esimerkiksi matkustusajankohta, lentoreititys ja saatavuus, varausajankohta, palvelun taso yms. Kyseessä on matkaesimerkki, johon voidaan lisätä päiviä kohteisiin, valita parempi tai alempi majoituksen taso sekä muuttaa matkan rytmitystä.
Matkan hintaan sisältyy
- Reittilennot economy-luokassa lentoihin sisältyvine veroineen
- Ohjelman mukaiset majoitukset ja ateriat, Mexico Cityssä aamiaisella ja Baja Californian osuus täysihoito
- Kaikki kuljetukset ja matkaohjelmassa mainitut retket
- Paikallisten oppaiden palvelut kohdemaassa ohjelman mukaisesti
- Suomenkielinen hätäpäivystyspalvelu (24/7) matkan aikana
- Puuntaimen istutus (yhteistyössä istutapuita.fi kanssa).
Matkan hintaan ei sisälly
- Käsittelykulu
- Matkavakuutus
- Viisumit
- Mahdollisesti vaadittavat rokotukset ja/tai lääkkeet (esim. keltakuumerokotus)
- Mahdolliset maastapoistumismaksut
- Henkilökohtaiset kulut
- Tipit
- Muu mainitsematon.
Lennot
| Päivä 1 | Helsinki → Dallas | 12:30 – 15:10 | Finnair | ||
| Päivä 1 | Dallas → Mexico City | 18:50 – 21:40 | American Airlines | ||
| Päivä 4 | Mexico City → La Paz | ||||
| Päivä 12 | Los Cabos → Dallas | 11:25 – 15:10 | |||
| Päivä 12 | Dallas → Helsinki | 16:55 – 10:45 |
Lentojen aikatauluihin ja reitityksiin voi tulla muutoksia.
Jos tarvitset liittymälennot Suomen sisällä, varmistathan lentoaikataulun toimistoltamme ennen varaamista.


